TALHA ÇAY

UI - UX Mobile App and Web Designer

What is the KriptoApp?
Bildiğimiz gibi son zamanlarda oldukça yükselen bir trend kripto paralar. Bu uygulama ile güncel olarak kripto para piyasasını takip edebilir ve birimler arası dönüştürme yapabilirsiniz.

Work

Her zamanki gibi çalışmaya başlamadan önce bazı eskiz çizimleri yaptım ve bunu yaparken UX disiplinlerine önem gösterdim. Bazı tasarımcı sosyal medya ağlarında bununla ilgili doneler topladım.

Client

Müşterimle yaptığım görüşmede benden uygulamanın yeni trendlere uygun olmasını sade ve şık görünmesini istedi. Bu bağlamda bende ona yaptığım eskiz çizimleri gösterdim. Ve çalışmaya başladık.

Design Process

Bu benim ilk Sketch ve Mac deneyimimdi. Sketch kullanım olarak amacına kesinlikle uygun. Çalışmaya; renk tercihlerimizden ve UX yapısından başladım. Uygulamanın köşeli hatlardan değilde daha yuvarlak hatlardan oluşmasını istedim. Tabi kullandığım siyaha çalan renk kripto dünyasına uygun olmalıydı.

Kullanıcıyı anlama ve onu uygulamayı kullanırken yormama olayına son derece özen gösterdim. Kullandığım kur grafiği anlaşılır ve sade olmalıydı. Gradientin gücüne inanıyorum.

UX - UI

UX ve UI sürecinde kendimi defalarca kullanıcı yerine koydum. Zira artık mobil aygıt kullanımı 4-65 yaş aralığını kapsıyor. Hem 4 yaşında ki bir çocuk gibi hemde 65 yaşında ki bir yetişkin gibi düşünmek zor ancak benim işim bu. Her kesime hitap etmeli.

Experiences

İlk defa Sketch ve Mac kullandığım bu tasarımda doğal olarak bunların kullanımı öğrendim. Photoshop gibi fotoğraf tabanlı programlara göre oldukça kullanışlı ve amacına uygun. Hızlı ve seri olması zaten en önemli etken.

Result

Çalışmam şuan da yazılım aşamasında bende bu sırada olabilecek her hangi bir UX aksaklığı üzerine kafa yoruyorum. Doğabilecek her hangi bir hatayı not alıp yazılımcıya gönderiyorum. Tasarım bana bir şeyin olabildiğince sade ve kullanışlı olması gerektiğini öğretti.