TALHA ÇAY

UI - UX Mobile App and Web Designer

What is the Instatistik?
Instatistik sizin instagram hesabınızı analiz eden bir mobil uygulamadır. Takip ve takipçi sayınızı sizi takip etmeyi bırakanları izleyebilirsiniz. Bu sayede hesabınız güncelliğini korur.

Work

Çalışmanın esas amacı instagram hesabınızı tamamen analiz etmek. Diğer benzer uygulamalara kıyasla Instatistikte daha kolay kullanılabilirlik ve akıcılık olmasını istedim.

Client

Her zaman müşterilerime ve onların isteklerine önem veririm. Uygulama için biçilen süre 3 gündü ve zamanında teslim ettim. Bu esnada müşterimle sürekli iletişim halinde oldum.

Design Process

Instatistik'e başlamadan önce kısa bir araştırma süreci oldu ancak zaten kafamda çoğu şeyi belirlemiştim. Bunlardan biriside ilk defa ikonları özel olarak çizecek olmamdı. İkonlar bu uygulama için özel olmalıydı.

Müşterimden aldığım bazı direktifler doğrultusunda süreç başladı. İlk etapta kendisine eskiz çizimleri gönderdim yapılan bazı değişikliklerin ardından Adobe photoshop'a geçtim.

UX - UI

Bir kullanıcı ne ister? Kolay kullanım, sade bir arayüz ve işlevsellik. Biz tasarımcılar görselliğin önemini çok iyi biliyoruz ancak bazen kullanılabilrliği ikinci plana atabiliyoruz. Önem verdiğim nokta uygulamanın sade ve göz yormayan bir tasarıma sahip olmasıydı.

Experiences

Çalışmada ilk defa özgün ikonları tasarladım. Her bir ikon kendi konusu ile alakalı. Bunun için Adobe Illustrator kullandım. Bir başka deneyim ise animasyon ile prototip uygulamak oldu. Buda ayrıca benim ilk deneyimimdi.

Result

Kullancılardan son zamanlarda gelen bazı istekler doğrultusunda uygulamayı geliştirmeye ve müşterim ile iletişim halinde olmaya özen gösteriyorum. Ancak fark ettiğim bir şey varki yazılımsal sorunların önüne geçemiyorum. Bunun için yazılım öğrenmem gerekebilir sanırım.