TALHA ÇAY

UI - UX Mobile App and Web Designer

What is Baron Tycoon?
Baroon Tycoon cevrenizdeki gercek mekanlari satin alabileceginiz bir mobil uygulamadir. Dilerseniz aldiginiz mekanlari satabilir, gelistirebilir ve yonetebilirsiniz. Kendinize ait garaj olusturabilir araclarinizi oraya park edebilirsiniz.

Work

Bu calismaya baslamadan once benzer oyunlari inceledim. Inceledigim bu oyunlari uzun bir test asamasindan gecirdim. Kullanilabilirlik ve basit arayuz onceligim olmaliydi zira oyun cok fazla UX disiplini istiyor.

Client

Musterim ile yaptigim ilk gorusmede benden oyunun sade ve anlasilir olmasini istedi. Oyunun icindeki olmasi gereken muhtemel sayfa sayisini ozellikleri ve musterimin ozel isteklerini baz alarak calismaya basladim.

Design Process

Her zamanki gibi eskiz calismalari ile basladigim on adim benim icin olmazsa olmaz. Eskiz cizimlerine dijital ortamdan daha fazla mudahale yapabiliyorum. Genel UX yapisini olusturduktan sonra musteriminde onayi ile Photoshop ile dijital cizimlere basladim.

Calismayi yaparken ayni zamanda telefonum uzerinden UI ve UX disiplinlerini kontrol ettim, neredeyse her bir piksel. Ayni zamanda bu asamasinda kendimi kullanici yerine de koydum.

UX - UI

Bir tasarımın kullanılabilir olmasını önemli kılan şey empati yapmaktır. Bu bağlamda elimden geldiğince empati yapmaya çalıştım ve kendimi kullanıcıların yerine koydum. Yaptığım her tasarımı tekrardan bir kullanıcı gibi test ettim. Empati yapmayı seviyorum.

Experiences

Çalışmanın benim üzerimde en büyük etkisi kuşkusuz sağladığı deneyim oldu. İlk defa bu tasarımda güçlü gölgeler ve gradient geçişler kullandım. İlk başta biraz çekingen kaldım ama sanırım hem UX hemde UI açısından oldukça iyi oldu.

Result

Çalışmamım amacı kullanıcıyı yormadan estetik bir ürün ortaya çıkarmaktı. Bu hedefe vardığımı düşünüyorum zira mail ile bize geri bildirimde bulunan bazı kullanıcılar gerçekten olumlu temennilerde bulundular. En kısa sürede müşterim ve ben yeni bir sürüm ile uygulamayı güncellemeyi düşünüyoruz.